DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Historie školy

Historie školy ve Velkých Popovicích


První zmínky o škole pocházejí už z r. 1675, po třicetileté válce, kdy byla zřízena 1. školní budova (do 1784) z dřívější fary. Stávala na místě nynější školy. V té době byly V. Popovice majetkem kláštera řádu Benediktinů u sv. Mikuláše na Starém Městě Pražském. Dochované zprávy jsou velice skromné: kolem r. 1700 „stavení přízemní došky kryto“, v r. 1713 “škola ze dřeva vystavěná“, z r. 1726 byla kryta šindelem (201 kop) a r. 1749 střecha opravena. V r. 1784 byla tato první budova zbořena.


Na témže místě, kde stála první budova, dal prelát od sv. Mikuláše vystavět školu novou, zděnou, o které bylo napsáno, že „nejvíce škol téhož okresu v každém ohledu předčí“. Budova byla kamenná, přízemní, kryta taškami. Učebna byla jedna jediná, podlaha prkenná a na jižní a západní straně po dvou oknech. Zde bylo vyučováno až 220 žáků, a proto krajský úřad dne 18. 11. 1842 oznamuje, „že stavba nové školy je nutná a nařizuje, aby ihned v obci byla vyhledána místnost pro druhou třídu“. Ta se našla v č.p. 7, ale z neznámých (resp. nedochovaných) příčin, se zde učit ani nezačalo. Dne 1. 7. 1846 se ve Štiříně konala komise k rozvržení příspěvku na stavbu nové školy za přítomnosti všech poplatníků.


Na jaře r. 1848 byla druhá školní budova opět zbořena a do konce školního roku se vyučovalo v Todicích.

V místě zbořené školy dal hrabě Nostitz (patron kostela a školy) „nákladně a bytelně za 4000 zlatých stříbra stavěti školu novou“, tedy již. třetí. Tato budova vešla ve známost jako tzv. „myšárna“. Průčelí školy bylo obráceno k jihu. V přízemí byla třída a byt učitele (o třech pokojích a kuchyni), v patře dvě třídy s okny k jihu a za nimi dva pokojíky pro svobodné učitele (tzv. pomocníky). Ke škole patřil chlév, kůlna a stodola, vše pod jednou střechou. Za veliké slávy byla posvěcena 6. srpna 1848 a ihned sloužila svému účelu. Vyučováno bylo ve třech třídách, od r. 1882 ve čtyřech.

Od 1. ledna 1890 byla najata místnost pro 5. třídu v domě č.p. 28, za roční nájemné 80 zl.. Zde se vyučovalo téměř 20 let. Vzhledem k rozvoji průmyslu a přílivu pracovních sil se zvyšovaly nároky i na kapacitu školy. Místní školní rada se 19. 3. 1908 usnesla, aby na místě, kde stály první budovy školy, s přibráním sousedního pozemku, byla postavena škola čtvrtá se sedmi třídami, dvěma kabinety a sborovnou. C. k. okresní školní rada rozhodla a již 1. července 1908 byla započata stavba nové, čtvrté budovy, p. Lehovcem, stavitelem z Říčan. Stavba byla velmi rychle dokončena, a proto 31. 10. 1909 byla vysvěcena a klíče předány správci J. Kovářovi. Předával předseda místní školní rady V. Mrázek. Kolaudace budovy proběhla až 3. ledna 1910.

Nicméně, ani toto rozvoji obce nestačilo, a proto v červnu 1919 se místní školní rada usnesla založit zde školu měšťanskou, která byla výnosem zemské školní rady 9. 6. 1920 povolena a 1. září téhož roku otevřen první ročník. Řízením školy měšťanské byl pověřen J. Eliáš, který školu řídil až do r. 1923. Zřízením školy měšťanské vznikl velký nedostatek učeben, a tak byla v r. 1922 provedena přístavba školy severním směrem. Škola získala 4 učebny, ředitelnu a kabinet. Přístavbu prováděl opět p. Lehovec, takže dnes již málokdo odliší původní budovu a její přístavbu. Na přístavbu školy existovaly různé varianty, včetně té, která počítala se „zvednutím“ školy o jedno patro.


Ve školním roce 1970/71 proběhla demolice třetí budovy (myšárny). Přístavba byla zahájena konečně v r. 1981. Na stavbu této šesté budovy existovala řada nerealizovaných projektů. Výsledek toho, který se realizace dočkal, mohou obyvatelé Velkých Popovic vidět dodnes. Otevřena byla ve šk. roce 1983/84. Přístavba byla nutná, neboť nedostatek prostoru nutil vedení školy k vyučování téměř v polních podmínkách např. na Sokolovně nebo v Brtnici.
Poslední přístavba proběhla nedávno (dokončena v r. 2005), ale nešlo o přistavění tříd, nýbrž o stavbu nové jídelny a o několik let později její nástavba – knihovna a školní družina.


 

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz